پروفیل چیست ؟

پروفیل به یراق آلاتی می گویند که در زمان ساختن درب ، پنجره و قسمت های ساختمان از آن بکار گرفته می شود و در کل نمای ساختمان و درب و پنجره با وجود پروفیل کامل می شود. پروفیل معمولا در ابعاد و سایز دلخواه مشتری با بالاترین کیفیت تهیه و تولید می شود که یکی ار تولید کننده های عالی و خوشنام دراین زمینه لوله و پروفیل ساوه است .

قیمت پروفیل

امروزه قیمت پروفیل و افزایش قیمت آن به دلیل وجود شرایط اقتصادی و با وجود بیماری کرونا ، دغدغه ای برای فعالان در زمینه ساخت و ساز و خریدارن آهن آلات می باشد.

در این مطلب میخواهیم در رابطه با پروفیل و قیمت پروفیل با شما صحبت کنیم که چگونه قیمت پروفیل، افزایش یا کاهش پیدا می کند و چه عوامل موثری دخیل هستند.

کاربرد پروفیل

عمده کاربرد این محصول در ساخت در و پنجره های آهنی می باشد. پروفیل ها در مقاطع کوچک مربع و مستطیل معمولا برای در و پنجره منازل، کنار راه پله ها و نرده کشی اطراف دیوارها و زمین های حصار کشی شده نیز مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین این محصولات در صنعت خودروسازی نیز کاربرد فراوانی دارند. از دیگر کاربردهای پروفیل های مربعی شکل می توان به ساخت پایه میز و صندلی و پوشش سقف اشاره کرد

پروفیل کجاها کاربرد دارد

  • پنجره
  • درب
  • نرده
  • راه پله
  • حصارها

 

چه عواملی در قیمت پروفیل تاثیر دارند

مواد اولیه

عرضه و تقاضا

صنایع مرتبط

هزینه حمل و جابجایی

در ادامه هر یک از عوامل را به اختصار توضیح خواهیم داد که هر کدام به چه نحوی بر قیمت پروفیل موثر هستند.

مواد اولیه : مواد اصلی که برای ساخت پروفیل نیاز است  سنگ آهن و قراضه می باشد که اصلی ترین مواد برای تولید پروفیل هستند. در زمانی که قیمت مواد اولیه بدلیل عدم وجود مقدار لازم به نسبت میزان تقاضا در بازار باشد قیمت نهایی پروفیل نیز به همین میزان افزایش خواهد داشت همچنین یکسری مواد اولیه تکمیل کننده دو ماده اصلی نام برده وجود دارند که با افزایش قیمت آنها هم قیمت پروفیل تغییر خواهد داشت پس در نتیجه مواد اولیه هم در تعیین و قیمت نهایی پروفیل مقش موثری دارند.

عرضه و تقاضا :

عرضه و تقاضا دو عامل همیشگی در بازار می باشند که یکطرف مصرف کننده و یکطرف فروشنده یا تولیدکننده قراردارند . در زمانی که موجودی کافی در مقایسه با میزان درخواست و تقاضا نباشد قیمت مواد اولیه افزایش پیدا می کند و در نهایت باعث تغییر قیمت پروفیل نیز می شود و بالعکس اگر زمانی عرضه بیش از میزان تقاضا باشد قیمت پروفیل به دلیل عدم وجود میزان تقاضا به نسبت میزان عرضه و موجودی مواد کاهش می یابد.

صنایع مرتبط

یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت پروفیل، صنایع مرتبط هستند مانند صنعت ساخت خودرو و صنایعی که به فولاد و پروفیل وابسته هستند در زمانی که فعال تر و قدرتمند تر از قبل انجام دهند ، میزان تقاضا افزایش پیدا می کند در نتیجه قیمت پروفیل نیز بیشتر می شود.

هزینه حمل و جابجایی

هزینه حمل و جابجایی یک عامل موثر در قیمت پروفیل می باشد مثلا هزینه صادرات یا واردات پروفیل، همچنین موادخام و اولیه آن مثل قراضه و سنگ آهن که در بعضی مواقع از کشورهای دیگر تهیه می شود، در قیمت نهایی پروفیل نقش دارند و در صورت افزایش هزینه حمل و جابجایی هرکدام از محصولات و مواد اولیه در زمان صادرات یا واردات قیمت پروفیل نیز در نهایت افزایش خواهد داشت.

در نتیجه یکسیری عواملی وجود دارند که در تعیین و نهایی شدن قیمت پروفیل نقش موثری دارند و قیمت پروفیل به آنها بستگی دارد. امیدواریم که در این مطلب اطلاعات موردنظرتان را بدست آورده باشید .