تیرآهن های هاش از پرکاربردترین تیرآهن های موجود در بازار می باشد، روزانه تناژ زیادی از این تیرآهن ها در بازار آهن خرید و فروش می شود.بیشترین مصرف تیرآهن های هاش در صنعت ساختمان سازی می باشد به طوری که اگر ساختمان های درحال ساخت اطراف خود را ببینید به وفور شاهد استفاده این نوع تیرآهن در آنها خواهید بود و باتوجه به کاربرد فراوان این تیرآهن ها قیمت روزانه آن برای بسیاری از افرادی که در صنایع مختلف به ویژه ساختمان سازی فعالیت می کنند اهمیت ویژه ای دارد.در این مطلب به بررسی این تیرآهن و قیمت آن می پردازیم.

بررسی تغییرات قیمت تیرآهن هاش

در چندماهه اخیر شاهد بی ثباتی و نوسانات بسیاری در قیمت آهن و فرآورده های آن بوده ایم.این تغییرات به این صورت بود که ابتدا در سه ماهه اول سال 99 شاهد رکود و نزول قیمت آهن بودیم که دلیل آن هم فقط و فقط کاهش ساخت و ساز به دلیل اوج بیماری کرونا بود.روند نزولی قیمت تیرآهن هاش تا اواسط ماه اردیبهشت ادامه داشت که با عادی سازی کسب و کار ها از سوی دولت مجددا ساخت و ساز افزایش یافت و تقاضای تولید تیرآهن بالا رفت که منجر به افزایش قیمت این تیرآهن ها شد.

همچنین ارز و سکه نیز بر قیمت این تیرآهن ها بی تاثیر نبودند.که افزایش نسبی قیمت طلا و ارز باعث شد تا بازار آهن نیز به تاثیر از آن افزایش قیمت داشته باشد.

به طور کل قیمت تیرآهن هاش ترکیبی از چندین عامل تعیین کننده می باشد و همیشه نمی توان به طور دقیق آن را پیش بینی کرد.

 آشنایی با تیرآهن هاش در ساختمان سازی

تیرآهن ها در قرن اخیر جز جداناپذیر ساختمان ها می باشند.با کمی تحقیق متوجه خواهید شد که قبل از تیرآهن ها از تیرهای چوبی استفاده می کردند.علت جایگزینی تیرآهن ها این بود که تیرهای چوبی در آتش سوزی آسیب می دیدند و سقف به راحتی ریزش می کرد.با کشف تیرآهن ها تحول عظیمی در صنعت ساختمان سازی رخ داد و تیرآهن های هاش نقطه عطف این تغییر بودند.کشف تیرآهن های هاش به قدری اهمیت داشت که تا چندین سال کارخانه تولید کننده آن از علامت تجاری خود بر روی آن ها استفاده می کرد.
تیرآهن ها را تقریبا در تمامی سازه های فلزی اطراف خودمان مانند پل ها،آسمان خراش ها،کارخانه ها قابل مشاهده هستند.
دلیل نامگذاری هاش بر روی این تیرآهن ها شباهت ظاهری سطح مقطع آن ها به حرف H انگلیسی می باشد.تیرآهن های هاش مانند سایر تیرآهن ها دارای یک جان و دو بال می باشند.که اگر از سطح مقطع به آن نگاه کنیم دو خطی که با هم موازی هستند بال های تیرآهن و خطی که دو بال را به هم وصل می کند جان تیرآهن می باشد.
تیرآهن ها دارای 3 استاندارد INP،IPE،IPB می باشند که تیرآهن های هاش همان استاندارد IPB می باشند.به تیرآهن های هاش تیرآهن های بال پهن نیز می گویند.
تیرآهن های هاش خود به دو نوع بال پهن سبک و بال پهن سنگین تقسیم می شود، تفاوت نوع سبک و سنگین این تیرآهن ها در بال های آن ها می باشد که نوع سنگین آن دارای بال ضخیم تری می باشد.
استفاده از تیرآهن های هاش مزیت هایی را به همراه دارد که برخی از آن ها عبارت اند از:
• در طول های بلندتری در دسترس هستند(مثلا برای تیرآهن I شما حداکثر تا 30 متر می توانید بدون مشکل از آن استفاده کنید ولی تیرآهن هاش تا 100 متر کاربری دارد.
• مقاومت خمشی و برشی این تیرآهن بیشتر است.
• از این تیرآهن ها می توان به طور مستقیم به عنوان ستون استفاده کرد.

در پایان از توجه شما کاربران عزیز به این مطلب کمال تشکر را داریم و امیدواریم این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد.