13 سپتامبر 2021

با توجه به تنوع نوارهای تقویت کننده از نظر مصالح ، مهندسان و متخصصان روشهای متفاوتی برای اتصال و همپوشانی آرماتور ارائه کرده اند. در گذشته از فرآیند جوشکاری در میلگرد A706 برای اتصال میلگرد استفاده می شد ، اما امروزه با پیشرفت علم و فناوری ، روش های جدیدی ابداع شده است. روش تقویت همپوشانی یکی از این روش ها است که به انواع مختلفی طبقه بندی می شود.

کلمه overlap یک کلمه انگلیسی (overlap) است که احتمالاً با آن آشنایی دارید و در لغت به معنی همپوشانی و همپوشانی است. این کلمه در زبان فارسی به عنوان Overlab نیز شناخته می شود. هنگام ساخت یک سازه بزرگ ، شما نیاز به اتصالات طولانی دارید ، به عنوان مثال 40 متر ، اتصالات کارخانه مناسب نخواهد بود.

دلیل این امر تولید بیشتر یراق آلات در اکثر کارخانه ها به طول 12 متر است. در حال حاضر راه حل این است که اتصالات را به هم وصله کنیم ، که به آن اتصالات همپوشانی می گویند.

انواع اورلب میلگرد

بسته به ساختار ، نوع آرماتوربندی و بودجه ، می توان از 4 روش برای روکش آرماتور استفاده کرد. اتصال کابل ، اتصال جوش داده شده ، جوشکاری انتهای میلگرد و اتصال مکانیکی روشهای متداول برای همپوشانی میلگردها هستند.

نام این روش ها می تواند مواردی را برای شما به ارمغان بیاورد و خودتان برخی مفاهیم اساسی را پیدا خواهید کرد. بدون شک انجام این عملیات مستلزم افراد ماهر و واجد شرایط است تا کار را به درستی انجام دهند.

اتصال با سیم

ساده ترین راه برای پوشاندن میلگردها استفاده از سیم است که روشی بسیار انعطاف پذیر و ساده است. با این روش می توانید آرماتور آرماتور را جدا کرده و نوع اتصال را قبل از ریختن بتن تغییر دهید.
یکی از عوامل م effectiveثر و مهم در این روش مقاومت بتن ، قطر آرماتور ، میزان آرماتوربندی و طول لبه میانی دو آرماتور است. همانطور که مشخص است ، آرماتور در کنار یکدیگر قرار می گیرد و به کمک یک سیم به هم محکم می شود.
طول همپوشانی آرماتور بسیار مهم است و باید در نظر گرفته شود.
اتصال از طریق جوشکاری

یکی از قدیمی ترین روشها همپوشانی دارد و البته این روش باید در ارتباط با شرایط احتمالی مورد استفاده قرار گیرد. گاهی اوقات امکان حرکت شبکه میله های تقویت کننده در روند ساخت سازه وجود دارد که در این صورت این روش بهترین گزینه برای همپوشانی است.
در بسیاری از موارد ، سیم نمی تواند بار قطعات موجود را تحمل کند و بنابراین جوشکاری روش خوبی است. نوع آرماتور باید به گونه ای انتخاب شود که عملیات جوشکاری به خوبی روی آن انجام شود. نوع سیم جوش نیز بسیار مهم است و باید به زمان سرد شدن تدریجی قطعات توجه ویژه ای شود.
در این روش ، آرماتور به طول معینی به هم چسبیده و طول همپوشانی آرمیچر به طور مداوم جوش داده می شود.

جوشکاری انتهای میلگرد
قابلیت جوش پذیری اتصالات در این مورد فاکتور بسیار مهمی است و این محصولات باید مورد آزمایش های مختلف قرار گیرند تا در پروژه ها مورد استفاده قرار گیرند. اتصال صحیح و انتقال بار باید از یک سوپاپ به شیر دیگر انجام شود تا به یک ساختار مطمئن برسیم. در روش جوشکاری انتهای آرماتور ، از ابزارهای خاصی استفاده می شود.
با کمک ابزار ، انتهای یکی از آرماتورها به کاتد تبدیل می شود و انتهای آرماتور دوم به عنوان الکترود عمل می کند. تخلیه بار الکتریکی بین دو سوپاپ باعث ذوب شدن آنها می شود و بنابراین این دو سوپاپ به یکدیگر متصل می شوند.
این روش یکی از مطمئن ترین روش ها برای اتصال میلگردها است. در این روش ، اتصالات طولانی باید به سفارش جوش داده شوند و پس از عمل به محل پروژه آورده شوند و در سازه قرار گیرند.
اتصال مکانیکی

بهینه ترین نوع اتصال اتصالات اتصال مکانیکی است و می توان گفت که این روش قوانین و مقررات مقررات ملی و بین المللی را به طور کامل پوشش می دهد. این روش حدود 15 سال است که در ایران مورد استفاده قرار می گیرد. اتصالات همپوشانی در پروژه های بسیار بزرگ استفاده می شود.

اتصال مکانیکی میله های تقویت کننده در بسیاری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار می گیرد و انواع مختلفی دارد. به این نوع اتصال کانکتور نیز گفته می شود. کوپل ها دارای انواع مختلفی مانند کوپلینگ استاندارد ، کوپل مبدل ، کوپلینگ انتهایی ، جوشکاری آرماتور و سازه ، کوپلینگ موقعیتی و … می باشند که هر یک از آنها در صورت نیاز در سازه قابل استفاده می باشند.

اتصالات با قطر بیش از 20 میلی متر برای این روش بسیار مناسب است. این روش برای تقویت میلگردهای ساخته شده از بتن بسیار مناسب است و می تواند در قسمتهای مختلف سازه مانند ستونها ، تیرها ، دیوارها و فونداسیون ها مورد استفاده قرار گیرد. در این روش از ابزاری برای پیچاندن انتهای دو اتصالات استفاده می شود و آنها با استفاده از اتصال دهنده ای که از داخل نخ چرخانده شده است به یکدیگر متصل می شوند.

کانکتور استاندارد برای اتصال اتصالات با یک اندازه استفاده می شود ، در حالی که اتصالات چپ و راست دارای اندازه های مختلف هستند و کانکتور به دو اندازه در داخل دسترسی دارد و می تواند دو اندازه را متصل کند. برای خرید یراق آلات می توانید به وب سایت اصفهان آهن مراجعه کرده و با شماره های تماس موجود در سایت با کارشناسان مربوطه تماس بگیرید. این سایت قیمت روزانه لوازم جانبی را ارائه می دهد.