مزایا و معایب سقف وافل

مزایا و معایب سقف وافل امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این مطلب از سپاهان فولاد داریم که در مورد معایب و مزایای سقف وافل با هم صحبت کنیم. سقف وافل که به آن سقف قابلمه ای یا سقف مشبک نیز می گویند بیشترین استفاده را برای پوشاندن قسمت هایی از سقف دارد که فشار کمتری بر روی آنهاست. این نمونه سقف که مانند یک دال دو طرفه است، هزینه اجرای کمتری نسبت به روش های معمول مانند کبیاکس، یوبوت و… می باشد. یکی دیگر از ویژگی‌های این سقف این است که برای اجرای آن نیازی به استفاده از میلگردهای تقویتی و اتصالات مربوط به آنها نمی باشد و همین باعث شده است که زمان اجرای این نمونه سقف در عمل بسیار پایین تر از نمونه های رایج دیگر باشد. در ادامه مزایا و معایب سقف وافل را با هم بررسی کرده و سپس نکاتی را در خصوص این سقف ها در اختیار شما قرار می دهیم.

مزایای سقف وافل

مزایای سقف وافل باعث شده است که پیمانکارها و به طور کلی تمامی افرادی که فعال در زمینه ساخت و ساز هستند برای مواردی که امکان استفاده از این نمونه سقف ها هست، سقف وافل را به سایر سقف‌ها ترجیح دهند. مزایای استفاده از این نمونه سقف عبارتند از:

 • کاهش وزن بتن و میلگرد های استفاده شده در سقف به طرز قابل توجه
 • حذف تیرهای میانی و کم شدن ارتفاع کلی سازه
 • سبک بودن و راحتی حمل قالب ها که باعث می شود حمل و نقل آنها ساده و روند کار سریع تر شود.
 • تمیز کاری و نظافت راحت
 • راحت بودن انجام عملیات ویبراسیون به دلیل جذب نشدن آب توسط قالب ها
 • قابلیت نظارت دقیق تر و بهتر از سوی گروه ناظر
 • بخش زیر این سقف ها به گونه ای است که شما می توانید بدون نازک کاری و هیچگونه آرایشی از آنها استفاده کنید و همین باعث کاهش هزینه تزئینات این نمونه سقف برای شما خواهد شد.
 • امکان اجرای سقف در دهانه های بزرگ
 • حذف مراحل و هزینه های مربوط به ساخت تیرچه، حمل و نقل بار، انبار کردن و…

 سقف وافل

معایب سقف وافل

معایب سقف وافل دقیقا ریشه در مواردی دارند که ما به عنوان مزایا خدمت شما عرض کردیم. اگر بخواهیم این را به صورت دقیق تر توضیح دهیم باید به طور کلی بگوییم استحکام سقفهای وافل برای مکان هایی که فشار بر روی سقف زیاد است اصلا خوب نیست، اما شما نباید نگران این عیب از سقف وافل باشید. معایب سقف وافل عبارتند از:

 • از سقف وافل فقط برای مواردی میتوان استفاده کرد که سقف بدون شیب است، در صورتی که بخواهید برای سقف های شیبدار از سقف وافل استفاده کنید باید قسمت های باقی مانده در اثر شیب را با خاک پر کنید.
 • از آنجایی که سقف وافل وزن کمی دارد، از آن می توان برای مناطقی که بادهای شدید و یا مناطقی با جریان های سیلیکونیک استفاده کرد.
 • عبور دادن لوله ها و مسیر های مورد نیاز برای اجرای تاسیسات در سقفهای وافل پیچیده‌تر و سخت‌تر از سقفهای دیگر است.
 • پیاده سازی و ساخت این سقف ها نیاز به کارگران ماهر دارد.
 • قالب بندی برای سقفهای وافل کمی هزینه برتر از سایر قالب بندی ها برای نمونه های دیگر از سقف است.

 معایب سقف وافل

معایب سقف گرین وافل

معایب سقف گرین وافل، تقریباً همان مواردی هستند که برای معایب سقف وافل عادی برای شما بیان کردیم؛ اما نکته ای که در این قسمت قصد بیان آن برای شما را داریم این است که سقف های گرین وافل همانطور که از نام آنها پیداست، نسبت به سایر نمونه ها سازگاری زیادی با طبیعت دارند و قالب هایی که برای اجرای این سقف ها به کار می رود، به مرور زمان در طبیعت تجزیه خواهد شد. اما در این میان باز هم نباید از معایبی که خدمت شما عرض کردیم غافل نشوید و سعی کنید قبل از این که تصمیم گیری خود برای استفاده از این سقف ها را قطعی کنید، به سراغ یک مشاور ساخت و سازه مطمئن رفته و در این خصوص از او سؤال کنید. تا باوجود معایبی که خدمت شما عرض کردیم به مشکل برنخورید.

سقف وافل

سقف وافل در این قسمت به طورکلی توضیح داده شده و بیان می گردد. مزایای سقف وافل باعث می شود که شما بتوانید برای مکان هایی که بار اضافی و فشار زیادی روی سقف نیست، از آن‌ها به سادگی استفاده کنید. به عنوان مثال استفاده از سقف وافل برای طبقه های بالایی ساختمان و سقف پارکینگ ها می تواند گزینه بسیار خوبی باشد، به خصوص اینکه این سقف ها نیازی به تزئین ندارد طرح کلی که در طبقه‌های زیرین آن ها از سقف می بینید می تواند به خودی خود برای شما جالب باشد. امیدواریم که این مطلب از سپاهان فولاد توانسته باشد که نیاز شما را برطرف کند و به سؤالات شما پاسخ داده باشد، اگر در این خصوص سؤالی دارید می توانید با متخصصان ما آن را در میان بگذارید. انواع فولاد، چدن، ورق روغنی، ورق سیاه، ورق قلع اندود و ... در سایت سپاهان فولاد ارائه می گردد. برای کسب ازلاعات بیشتر با شماره تلفن 021-57426 تماس بگیرید.