وزن ورق استیل

وزن ورق استیل یکی از موضوعات مهم در خرید ورق استیل است. ورق استیل که در اصلاح به آن استنلس استیل نیز میگویند از جنس فولاد ضد زنگ هستند و به عنوان ورق های فولادی مقاوم به خوردگی شناخته می شوند و در این مطلب از سپاهان فولاد قصد داریم که در مورد وزن ورق استیل نکاتی را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید در شرایطی که نیاز به محاسبه و به دست آوردن وزن ورق استیل دارید، به مشکل برنخورید. البته قبل از آن کمی در خصوص ویژگی های ورق استیل با هم صحبت خواهیم کرد تا شما را بیشتر با این محصول آشنا کنیم.
ورق های استنلس استیل آلیاژهایی بر پایه  فلز آهن هستند که معمولا حاوی 10 درصد فلز کروم هستند؛ البته در مواردی مشاهده میشود که این مقدار به بیشتر از 30 درصد میرسد و حتی گاهی مقدار آهن استفاده شده در تولید این محصول کمتر از 50 درصد می باشد. دلیل ضد زنگ بودن این فلزات این است که وقتی در معرض اکسیژن قرار میگیرد، کروم موجود در آن با هوا ترکیب شده و یک لایه اکسید کروم روی استیل ایجاد میکند و به این صورت بقیه قسمتهای استیل ضد زنگ باقی می ماند. در ضمن در مواردی برای اینکه خواص مربوط به استیل را بهبود ببخشند از عناصر دیگری مانند: "سلنویم، مولیبدن، نیکل، مس، تیتانیوم، سیلسیوم و آلومینیوم" استفاده می شود، همچنین درصد کربن استفاده شده در ورق های استیل بین 0.03 تا 1 درصد متغیر است. این آلیاژها خواصی مانند مقاومت در برابر خوردگی، خواص مکانیکی، خواص حرارتی و... را در استیل ایجاد میکنند که همین باعث می شود برای مصارف گوناگون کاربرد داشته باشد 

محاسبه وزن ورق استیل

محاسبه وزن ورق استیل به سادگی و توسط فرمولی که در این بخش در اختیار شما قرار می دهیم انجام می شود. اما قبل از آن بگذاری با هم بررسی کنیم که چرا محاسبه وزن ورق استیل اهمیت دارد؟
یکی از مهمترین فاکتور هایی که قیمت ورق استیل را برای شما نمشخص خواهد کرد، وزن ورق است. این کار به شما کمک میکند که قبل از خرید و با توجه به آمار و ارقامی که در اختیار دارید وزن فلز مورد نیاز و در نتیجه قیمت آن را به دست بیاورید. فرمول محاسبه وزن ورق استیل به  صورت زیر است:

  • وزن ورق استیل = (طول * عرض *ضخامت * وزن مخصوص ورق استیل) ÷ 1000

در فرمول بالا ضخامت و عرض ورق بر حسب میلیمتر، طول ورق بر حسب متر و وزن مخصوص ورق استیل برابر با 7.86 می باشد که با وزن مخصوص آهن یکسان است. موردی که در این میان وجود دارد و باید به آن توجه کنید این است که برای به دست آوردن وزن ورق بر حسب کیلوگرم حتما باید عدد به دست آمده از حاصل ضرب پارامتر های مختلف که گفتیم را تقسیم بر 1000 کنید.

وزن ورق استیل

وزن مخصوص استیل

وزن مخصوص استیل چیست؟ برای توضیح این مفهوم باید ابتدا تعریف وزن مخصوص را بدانیم: "به نسبت وزن یک ماده به حجم آن وزن مخصوص میگویند، برای به دست آوردن وزن مخصوص شما باید جرم ماده را در شتاب گرانشی محیط ضرب کنید".
نکته مهمی که در این میان باید بدانید این است که وزن مخصوص هر ماده وابسته به شتاب گرانشی است؛ این یعنی وزن مخصوص یک جسم در زمین با وزن مخصوص آن در ماه تفاوت دارد. همچنین تفاوت وزن مخصوص با چگالی به همین موضوع ارتباط دارد، چرا که چگالی یک جسم در هر شرایطی یکسان باقی می ماند.

فرمول محاسبه وزن ورق استیل

فرمول محاسبه وزن ورق استیل که در قسمت بالا برای شما توضیح دادیم ممکن است در شرایطی خاص نتواند پاسخ دقیقی به شما بدهد و این مشکل به دلیل استفاده آلیاژهای مختلف در استیل ها برای به دست آوردن خواص مختلف تفاوت خواهد داشت. به طور کلی برای استنلس استیل یا همان ورق های استیل دو اصطلاح کلی به کار برده می شود:

  • ورق های استیل نگیر یا سری 300: این ورق ها خاصیت مغناطیسی ندارند و در صورتی که یک آهنربا در مجاورت آن قرار دهید هیچ اتفاقی (جذب یا دفع) نخواهد افتاد.
  • ورق های استیل بگیر یا سری 400: این ورق ها خاصیت مغناطیسی دارند و در صورتی آهنربا به آنها نزدیک گردد، به ورق خواهد چسبید.

همچنین طبقه بندی ورق های استیل بر اساس آلیاژهای مورد استفاده در آنها به صورت زیر می باشد:

  • ورق استیل رنگی
  • ورق استیل 201
  • ورق استیل 310 و 316
  • ورق استیل 309
  • ورق استیل 430 و 420
  • ورق استیل 304

 جدول وزن ورق استیل

جدول وزن ورق استیل

جدول وزن ورق استیل که در ادامه در اختیار شما قرار می دهیم به شما کمک میکند که وزن ورق استیل خود را به سادگی و با یک نسبت و تناسب ساده به دست بیاورید. البته باید این نکته را به یاد داشته باشید که این آمار و ارقام ممکن کمی تلورانس داشته باشد.

طول ورق استیلبر حسب متر

عرض ورق استیل  بر حسب میلیمتر

ضخامت ورق استیل بر حسب میلیمتر

وزن ورق استیل  بر حسب کیلوگرم

2

1000

0.4

6.2

2

1000

0.5

8

2

1000

0.6

10

2

1000

0.7

11

2

1000

0.8

13

2

1000

0.9

14

2

1000

1

16

2

1000

1.25

20

2

1000

1.5

24

2

1000

2

32

2

1000

3

48

انواع فولاد، چدن، ورق روغنی، ورق سیاه، قلع اندود، ورق شیروانی و  ... در سایت سپاهان فولاد ارائه می گردد. برای کسب ازلاعات بیشتر با شماره تلفن 021-57426 تماس بگیرید.