تحلیل بازار فولاد

تحلیل بازار فولاد در شرایطی که همه شاهد بازار پرنوسان این روز ها هستیم باید به این صورت انجام شود که ابتدا اتفاقات یک سال پیش بازار تا به امروز را بررسی کنیم تا بتوانیم میزان تاثیر این اتفاقات بر روی شرایط فعلی و آینده پیش روی بازار آهن را بررسی کنیم. کارشناسان ما در سپاهان فولاد با بررسی نمودارها، آمارها، اطلاعات و اتفاقاتی که در خصوص بازار فولاد افتاده است؛ تحلیلی از بازار فولاد به عمل آورده اند که در ادامه این مطلب آن را در اختیار شما می گذاریم.

وضعیت بازار فولاد ایران در تاریخ 98/4/11

نرخ اکثر کارخانجات میلگرد کاهش و اکثر محصولات فولادی کاهش یافت. دربخش محصولات ذوبی میلگرد و تیرآهن کاهش یافت . نرخ (مفتول سیاه، لوله مبلی، ورق اکسین،کاویان،رنگی ،روغنی و گالوانیزه ) بدون تغییر اعلام شد.اکثر کارخانه‌های میلگرد، قیمت خود را نسبت به روز گذشته 20 الی 100 تومان کاهش یافت. نرخ میلگرد ذوب‌آهن اصفهان در کارخانه و بنگاه ، نسبت به روز گذشته 30 الی 100 تومان کاهش یافت. تیرآهن ذوب‌آهن اصفهان در کارخانه ،نسبت به روز گذشته 10 الی 50 تومان کاهش یافت. تیرآهن ذوب‌آهن اصفهان در بنگاه ، نسبت به روز گذشته در برخی سایزها 10 هزار تومان کاهش یافت. نرخ انواع ورق سیاه ، نسبت به روز گذشته 50 تومان کاهش یافت . ورق (اکسین ، کاویان ، ورق رنگی ، روغنی و گالوانیزه ) نسبت به روز گذشته بدون تغییر اعلام شد .نرخ اکثر تولیدکنندگان قوطی پروفیل و پروفیل زد، نسبت به روز گذشته 120 تومان کاهش یافت. نرخ انواع لوله ( داربستی ،صنعتی و گازی ) ، نسبت به روز گذشته 100 الی 120 تومان کاهش یافت. لوله مبلی بدون تغییر اعلام شد. قیمت نبشی ، ناودانی و سپری ، نسبت به روز گذشته 50 الی 100 تومان کاهش یافت. محصولات مفتولی (مفتول سیاه) ، نسبت به روز گذشته بدون تغییر اعلام شد. نرخ پیشنهادی اکثر تولیدکنندگان شمش فولادی ، اعلام نشد.

  تحلیل بازار فولاد 98

وضعیت بازار فولاد

وضعیت بازار فولاد در حال حاضر همانطور که می دانید خوب نیست و ممکن است رکودی که وجود دارد به مدت بیشتری ادامه پیدا کند و به این صورت زمان طولانی تری شاهد این وضعیت نا مطلوب باشیم. یکی از دلایلی که باعث شده کارشناسان ما این رکود را طولانی مدت بدانند این است که شاید در زمان پیش رو تا قبل از شروع 6 ماه دوم سال به صورت مقطعی میزان تقاضای بازار افزایش پیدا کند که قطعا این حجم تقاضا بوسیله دلال ها و کسانی که آهن را انبار کرده اند تامین می شود و در این شرایط شرکت های تولید کننده دچار مشکلات زیادی خواهند شد.
راه حل این مشکلاتی که در بازار فولاد مشاهده می شود دست دولت و واحد های سیاست گذاری در این مورد می باشد و تنها چاره ای که برای شرایط کنونی می توان تصور کرد این است که سیاست گذاری ها با هدف احیای بازار داخلی انجام شود و قیمت گذاری ها به صورت عاقلانه و آینده نگرانه باشد. همچنین دولت باید روی فعالیت عرضه کننده ها و تولید کننده ها، به خصوص در بخش دولتی، نظارت داشته باشد و با فعالیت های مخرب برای بازار برخورد کند.