وزن میلگرد

وزن میلگرد از آنجایی برای ما مهم است که برای بالا بردن استحکام فشار در بتن ها مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه شاهد استفاده گسترده آن در ساختمان سازی هستیم. دلیل استفاده از میلگرد این است که بتن به تنهایی مقاومت مناسبی در برابر نیروهای چرخشی و کششی ندارد و همین باعث شده که با اضافه کردن میلگرد و بتن به توان استقامت آن را در برابر چنین نیروهایی افزایش داد. محاسبه وزن میلگرد مورد استفاده در ساختمان به ما این امکان را می دهد که از قیمت تقریبی آهن آلات مورد نیاز خود آگاه شویم و به این صورت که بتوانیم برنامه ریزی های مناسب تری برای انجام کارهای خود داشته باشیم. به طور کلی دو روش مرسوم برای محاسبه وزن میلگرد آب وجود دارد که در ادامه آنها را با هم بررسی می کنیم:
• محاسبه وزن از طریق جدول های مربوط به وزن و سایر مشخصات میلگرد ها
• استفاده از فرمول زیر برای محاسبه وزن میلگرد
ادامه این مطلب از سپاهان فولاد قصد داریم که به بررسی وزن انواع مختلف میلگرد بپردازیم.

وزن میلگرد ۱۰

وزن میلگرد ۱۰ که در مواردی به آن مش سیم فولادی گفته می شود، نسبتاً سبک می باشد و بیشترین استفاده آن برای مواردی است که نیاز به انعطاف بالا داریم؛ چرا که قطر کم این نوع میلگرد باعث شده خم کردن آن ها ساده تر باشد و میزان استفاده از آنها بالاتر برود. بیشتر نمونه های میلگرد ۱۰ بدون آج هستند و ضریب مقاومت آنها در برابر تغییرات دما نسبتاً بالا می باشد و همین باعث شده که کاربردهای زیادی در ساختمان داشته باشد و امروزه به عنوان پر استفاده ترین فلزات در ساخت ساختمان شناخته شود. وزن میلگرد ۱۰ برای شاخه های ۱۲ متری در حدود ۸ کیلوگرم می باشد.

وزن میلگرد ۱۲

وزن میلگرد ۱۲ که در دسته بندی میلگردهای A3 قرار می گیرد، برای هر شاخه ۱۲ متری در حدود ۱۱ کیلوگرم می باشد. شکل ظاهری این میلگرد ها آجدار است و مقاومت تنشی آنها در حدود ۴۰۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع و مقاومت کششی آنها ۶۰۰۰ کیلوگرم بر سانتیمتر مربع می باشد. این نمونه میلگرد به طور کلی در دسته بندی میلگردهای قرار میگیرد که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند و آجرهای روی آنها به شکل هفتی و هشتی می باشد؛ همین مسئله باعث شده در قسمت هایی از ساختمان که با تغییر شکل مواجه هستیم استفاده از ایمیل گرم مناسب نباشد و همچنین انجام عملیات جوشکاری بر روی آنها ممنوع است.

وزن میلگرد ۱۶

وزن میلگرد ۱۶ به ازای هر شاخه ۱۲ متری، ۱۹ کیلوگرم می باشد و در دسته بندی میلگرد های A3 قرار می گیرند، شرکت تولید کننده عمده آن در ایران ذوب آهن اصفهان می باشد، دارای مقاومت تنشی و کششی همانند میلگرد های ۱۲ هستند. تغییر شکل نسبی این نوع میلگرد ۱۴ درصد است که همین باعث شده مانند میلگردهای ۱۲ به عنوان میلگردی ترد شناخته شود و با توجه به داشتن عاج های جناقی، از این نمونه میلگرد نیز نمی توان در قسمت هایی از سازه های فلزی که تغییر شکل می دهد استفاده کرد و همچنین انجام عملیات جوشکاری بر روی آنها بر خلاف قوانین است.

وزن میلگرد ۱۴

وزن میلگرد ۱۴ که توسط شرکت ذوب آهن اصفهان تولید می شود و در دسته بندی میلگردهای A3 قرار میگیرد، برای هر شاخه ۱۲ متری در حدود ۱۵ کیلوگرم می باشد. سایر خصوصیات این نوع میلگرد مانند میلگرد های شماره ۱۶ و ۱۲ است که در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. اینکه از چشم میلگردی برای سازه فولادی ساختمان استفاده کنیم بستگی به عوامل مختلفی دارد که نیاز به انجام محاسبات و بررسی موارد تخصصی در این خصوص دارد. در نظر داشته باشید میلگردهایی که تا اینجای کار به صورت جداگانه به آنها پرداختیم در دسته بندی پر استفاده ترین میلگرد های ساختمان سازی قرار می گیرند.

وزن هر شاخه میلگرد

وزن هر شاخه میلگرد بستگی به قطر و یا همان سایز آن دارد. روش به دست آوردن کلی برای محاسبه وزن میلگرد استفاده از فرمول میباشد که در همان ابتدایی مطلب در اختیار شما قرار دادیم؛ اما در شرایط واقعی کار مسئله زمان برای ما اهمیت زیادی دارد و همین باعث می شود تا از روش های ساده تر محاسبه وزن میلگرد استفاده کنیم. یکی از این روشها استفاده از جدول اشتال می باشد که در این روش شما مشخصات میلگرد را ثبت کرده و با قرار دادن آنها در یک نسبت و تناسب بندی با مشخصات درون جدول، وزن آن را به دست می آورید. البته استفاده از جدول اشتال باعث می‌شود که مقادیر بدست آمده شما با وزن میلگرد تولید شده در ایران متفاوت باشد به همین دلیل بهتر است از جدول های مربوط به محاسبه وزن میلگرد استفاده کنید.

جدول وزن میلگرد

جدول وزن میلگرد که یکی از روش های بسیار ساده برای محاسبه وزن میلگرد را در اختیار ما قرار می دهد را در ادامه میبینید.