علت افزایش قیمت آهن آلات

تحلیل بازار فولاد در شرایطی که همه شاهد بازار پرنوسان این روز ها هستیم باید به این صورت انجام شود که ابتدا اتفاقات یک سال پیش بازار تا به امروز را تحلیل کنیم تا بتوانیم میزان تاثیر این اتفاقات بر روی شرایط فعلی و آینده پیش روی بازار آهن را بررسی کنیم. کارشناسان ما در سپاهان فولاد با بررسی نمودارها، آمارها، اطلاعات و اتفاقاتی که در خصوص بازار فولاد افتاده است؛ تحلیلی از بازار فولاد به عمل آورده اند که در ادامه این مطلب از سپاهان فولاد آن را در اختیار شما می گذاریم.

وضعیت فولاد کشور

سال 97 برای بازار فولاد پر از اتفاقات و مشکلاتی بود که باعث رکود شدید و نوسانات قیمت بالایی شد. در این قسمت ما مورد به مورد اتفاقاتی که بازار فولاد را تحت تاثیر قرار داده است را با هم بررسی می کنیم تا به نتیجه ای درست و اصولی برسیم:

  • اولین مشکلی که بازار فولاد در اوایل سال 97 دست و پنجه نرم کرد کاهش میزان تقاضای داخلی بعد از تعطیلات نوروز بود، این کاهش تقاضا کم کم باعث شد که بازار وارد رکود شود.
  • مورد بعدی تزریق آهن و فولاد به صورت قطره چکانی در بازار بود که باعث شد افراد زیادی از این فرصت استفاده کنند و به این صورت دلال ها و افراد سودجو وارد بازار فولاد شوند تا از شرایط بحرانی پیش رو به نفع خود استفاده کنند. این سیاست اشتباه دولت باعث شد که بازار فولاد آسیب زیادی ببیند و وارد دوره رکودی شود که تا پایان 6 ماه اول سال 97 به طول بیانجامد.
  • بالا رفتن نرخ ارز و قیمت طلا در شروع پاییز سال 97 باعث شد که مواد اولیه مانند کاتالیزورها و برخی آلیاژ های مورد استفاده در صنعت فولاد سازی افزایش قیمت شدیدی داشته باشند و این موضوع به صورت کاملا مستقیم روی قیمت فولاد تاثیر خواهد گذاشت. این موضوع باعث شد که دوباره قیمت ها دچار افزایش شدیدی شود و میزان تقاضای بازار داخلی کاهش پیدا کند.
  • اتفاقات بعدی اختلافات بین المللی بود که باعث شد وضعیت صادرات آهن به خارج از کشور در وضعیت بحرانی قرار بگیرد. در شرایطی که تقاضای بازار داخلی بسیار پایین است و از طرفی امکان صادر کردن محصولات فولادی وجود ندارد و همین باعث ایجاد فشار بیشتر روی تولید کنندگان شده و آن ها را در شرایط سختی قرار داده است.
  • در زمستان 97 دوباره دولت با سیاست گذاری های غلط و عدم نظارت روی عملکرد واحد های فروش و تولید فولاد در بخش خصوصی باعث شد که قیمت ها به صورت موقت و کوتاه مدت پایین بیاید و عده ای دوباره به سمت بازار فولاد و سایر آهن الات بیایند و به این صورت بازار آهن را فضای خوبی برای سرمایه گذاری ببینند. این داستان باعث شد که تعداد کسانی که آهن آلات را خریده و انبار کرده اند چند برابر شود و به این صورت مقدار زیادی از فولاد عرضه شده در بازار به تقاضای غیر واقعی دلال ها برسد.
  • تحریم هایی که در شروع سال 98 تشدید شد نتوانست بازار آهن را تحت تاثیر قرار دهد، البته دلیل این اتفاق مدیریت خوب این شرایط نبود، بلکه شرایط قبل از آن نیز خوب نبود که این تحریم ها بتواند سریعا و به شکل مستقیم روی بازار تاثیر بگذارد. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که تاثیرات این کار با کمی تاخیر نمایان می شوند.

 افزایش قیمت نبشی

وضعیت بازار فولاد

وضعیت بازار فولاد در حال حاضر همانطور که می دانید خوب نیست و ممکن است رکودی که وجود دارد به مدت بیشتری ادامه پیدا کند. به این صورت زمان طولانی تری شاهد این وضعیت نا مطلوب باشیم. یکی از دلایلی که باعث شده کارشناسان ما این رکود را طولانی مدت بدانند این است که شاید در زمان پیش رو تا قبل از شروع 6 ماه دوم سال به صورت مقطعی میزان تقاضای بازار افزایش پیدا کند که قطعا این حجم تقاضا بوسیله دلال ها و کسانی که آهن را انبار کرده اند تامین می شود و در این شرایط شرکت های تولید کننده دچار مشکلات زیادی خواهند شد.
راه حل این مشکلاتی که در بازار فولاد مشاهده می شود دست دولت و واحد های سیاست گذاری در این مورد می باشد و تنها چاره ای که برای شرایط کنونی می توان تصور کرد این است که سیاست گذاری ها با هدف احیای بازار داخلی انجام شود و قیمت گذاری ها به صورت عاقلانه و آینده نگرانه باشد. همچنین دولت باید روی فعالیت عرضه کننده ها و تولید کننده ها، به خصوص در بخش دولتی، نظارت داشته باشد و با فعالیت های مخرب برای بازار برخورد کند.