عرشه فولادی

عرشه فولادی به نوعی سقف گفته می شود که به وسیله ورقه‌های ذوزنقه ای شکل گالوانیزه و برشگیرها یا همان گل میخ ها ساخته می شود. البته گفتنی است که این ترکیب زیر آرماتور بندی و بتن ریزی قرار می گیرد و به عنوان یکی از راه های به صرفه و مناسب برای ساخت سقف ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از بخش های اصلی در این سقف ها تیرهای فرعی و شاه تیرهای اصلی هستند که ورق های ذوزنقه ای به آنها متصل می گردد. در ادامه این مقاله از سپاهان فولاد است داریم که جزئیات بیشتری را در مورد ارزش فولادی با هم بررسی کنیم و اطلاعات مفیدی را در این خصوص در اختیار شما قرار دهیم.

سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی در مقایسه با سایر صف های مورد استفاده در اسکلت های فولادی که برای ساختمان ها استفاده می شود، سبک تر است؛ همچنین استفاده از طرح‌های فولادی برای صفحه های کامپوزیت باعث بالا رفتن سرعت اجرای سقف به طرز چشمگیری می شود که همین موضوع در پایان کار باعث کاهش هزینه های جاری و تمام شده در پروژه های بزرگ می گردد. ورق های ذوزنقه ای شکل گالوانیزه آجدار که در این سقف ها به کار برده می شوند به عنوان قالب بتن ریزی در سقف باقی می مانند، همین موضوع باعث می شود که بتوان دهانه تیرریزی ها را تا ۴ متر و حتی بیشتر افزایش داد. برای اتصال این ورق ها به تیرهای اصلی و فرعی از گل میخ استاندارد استفاده می شود که استاندارد ترین روش برای انجام این کار به حساب می آید. استفاده از این روش برای سقف ریزی به شما کمک می کند که از انجام روشهای سنتی وقت گیر دور شوید و به این صورت نیروی کار کمتری را برای انجام قالب بندی ها استفاده کنید.

 ورقه های سقف عرشه فولادی

دیتیل سقف عرشه فولادی

دیتیل سقف عرشه فولادی یا همان جزئیات مربوط به سقف های عرشه فولادی عبارتند از: 

 • ورقهای گالوانیزه ذوزنقه ای شکل
 • قالب پیرامونی یا فلاشینگ
 • میخ و پیچ خودکار
 • ژله مخصوص
 • شبکه آرماتور یا الیاف پلی پروپیلن
 • بتن استاندارد
 • برشگیر

از طرفی همه سقفهای عرش فولادی یک نقطه مشترک دارند که آن از دو بخش ورق فولادی و پوشش مورد نظر برای آن تشکیل شده است، وظیفه اصلی این دو قسمت این است که شرایط سرویس دهی و طول عمر سقف های عرشه فولادی را بالا ببرند و شامل پوشش روی و هسته فلزی می شوند. در ضمن استفاده از این نوع سقف ها به شما امکان استفاده از مصالح فولادی متنوع و پوشش های مختلف را می دهد که برای شرایط مختلف می توانید از آنها استفاده کنید و باعث می شود که انعطاف عملیات سقف ریزی بالا برود. نکته ای که در پایان این بخش باید در نظر داشته باشید این است که نوع پوشش ورق های فلزی مورد استفاده در سفر را باید با توجه به شرایط آب و هوایی انتخاب کنید. 

نصف سقف عرشه فولادی 

استعلام قیمت سقف عرشه فولادی

استعلام قیمت سقف عرشه فولادی باید برای پروژه های مختلف به صورت جداگانه انجام شود، چرا که برای پروژه ها در شرایط مختلف نیاز به مصالح متفاوت است دقیقاً مصالح مورد استفاده ما هستند که قیمت نهایی را برای ما مشخص می‌کنند. علاوه بر این باید در نظر داشته باشید که در شرایط اقتصادی کنونی قیمت مربوط به سقف عرشه فولادی دچار نوسان های روزانه شده است، اما مزایای که این کار می تواند برای شما به همراه داشته باشند باعث می شود که این نوع سقف در پایان کار مقرون به صرفه تر از سایر نمونه های سقف باشد. این مزایا عبارتند از: 

 • ظاهر زیبا و مناسب: پوشش گالوانیزه مورد استفاده در سقف های عرشه فولادی باعث شده است که فرم بصری جذابی داشته باشند و از طرفی دوام آنها بالاتر از سقف های معمولی باشد، همچنین برای مکان هایی مانند پارکینگ و انبار ها این نوع پوشش سقف می‌تواند بسیار ساده جذاب و کم هزینه باشد.
 • مقاومت بالا در برابر شرایط مختلف آب و هوایی: با استفاده از این صفحه ها شما می توانید میزان پوشش گالوانیزه و روی ورق ها را در شرایط جوی مختلف بدون افزایش چشمگیر قیمت تغییر دهید و مقاومت آنها را بالا ببرید.
 • مقاومت بالا در برابر حوادث آتش سوزی: امکان استفاده از مصالح مختلف در این نمونه سوال ها به شما امکان بالا بردن مقاومت سازه در برابر آتش سوزی را می دهد که نسبت به سایر سقف ها این یک مزیت بسیار مهم محسوب می شود.
 • قدرت تحمل بار در زمان اجرای سقف: زمانی که شما از ورق‌های فولادی استفاده می کنید، بدون اینکه نیاز به شمع بندی داشته باشید می توانید مقاومت مناسبی در برابر فشار را در اختیار داشته باشید که همین باعث می شود این سقف ها در حین اجرا به عنوان سکوهای کار مناسب مورد استفاده قرار بگیرند.
 • سرعت بالای اجرا: علاوه بر اینکه در اینستا با سرعت قالب‌بندی افزایش پیدا می‌کند، شما می توانید به طور غریزی چند صفحه را به صورت همزمان انجام دهیم که این خود مزیتی بسیار مهم به حساب می آید.

نقش گلمیخ در سقف عرشه فولادی

نقش گلمیخ در سقف عرشه فولادی بسیار مهم و حائز اهمیت است، به این صورت که از گلمیخ ها برای متصل کردن سقف عرشه فولادی به بقیه قسمتهای تشکیل دهنده سقف مانند میل پایه ها استفاده می شود. مورد استفاده اصلی گل میخ در سقف عرشه فولادی متصل کردن ورق گالوانیزه به بتن است، اما علاوه بر این گلمیخ ها به شما این امکان را می‌دهند که نیروی برشی بین بتن و فولاد را افزایش دهید و یکپارچگی سازه سقف خود را بالا ببرید. قطر این گلمیخ ها حداکثر ۲۰ میلیمتر می باشد اما ارتفاع آنها با توجه به شکل ظاهری ورق فولادی که در سقف عرشه فولادی قرار دارد انتخاب می شود. حداقل ارتفاع مناسب برای گل میخ ۴۰ میلی متر است و باید مراقب باشید که ارتفاع این موارد کمتر از حد مجاز نباشد. مورد بعدی که باید در خصوص گل میخواد بدانید نحوه اتصال دادن آنهاست؛ این موارد را با استفاده از دستگاه های جوش قوس الکتریکی خاص انجام می دهند و به طور کلی جوش دادن گل میخ آب تیرهای سازه ساختمان به دوره ریشه مستقیم و غیر مستقیم انجام می شود، به این صورت که شما هم می توانید بر روی بالهای تیرهای سازه و یا بر روی ورق گالوانیزه مورد استفاده در سقف گل میخ ها را جوش بدهید.

 بتن ریزی سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی در سازه بتنی

سقف عرشه فولادی در سازه بتنی یکی از مدرنترین روش های سقف ریزی می باشد که دارای مراحل مختلفی است. در ادامه مراحل را با هم بررسی می کنیم: 

 • جمع آوری و انتقال ورق ها به طبقات: در این مرحله ورقهای کامپوزیت که در یک کارگاه جمع‌آوری شدند توسط بالابر و نیروی انسانی به راحتی به طبقات مختلف یک ساختمان انتقال پیدا میکنند.
 • نصب عرشه های فولادی: عرشه های فولادی دارای گیره های نر و مادگی می باشند که ن باعث می شود نیروی کار نچندان ماهه می‌تواند به راحتی آن‌ها را نصب کنید و در کنار هم قرار دهد. بعد از اتمام این مرحله رفت و آمد بر روی سقف بسیار راحت می شود و می توانید برای انجام کارهای مربوط به تاسیسات از آنها استفاده کنید. 
 • نصب گل میخ و میلگرد: در این مرحله برای متصل کردن اره های فولادی روی تیرها از گل میخ استفاده می کنند، این کار باعث کاهش وزن تمام شده سقف خواهد شد.
 • بتن ریزی نهایی: بعد از انجام تمام مراحل بالا نوبت به بتن ریزی می رسد، معمولا به تولیدی مربوط به سقف های عرشه فولادی به این صورت انجام می‌شود که چند سال همزمان با هم به طوری می گردند.

ورق عرشه فولادی چیست

ورق عرشه فولادی چیست ممکن است سوالی باشد که تا اینجای کار به ذهن شما رسیده است. ورق های مورد استفاده در سقف های عرشه فولادی ورق های فولادی با روکش گالوانیزه است که به شکل ذوزنقه ای شکل در آمده اند و بدون میل گرد هستند که همین باعث می شود نیازی به قالب بندی نداشته باشند. بیشترین موارد استفاده از این صفحه ها برای ساختمان های مدرن می باشد و آنها را به نام «متال دک» نیز می شناسند، استفاده از این سیستم برای سقف های ساختمان باعث می شود که وزن سقف در مقایسه با سایر نمونه های سقف زنی ۳۰ تا ۶۰ درصد کاهش یابد و همچنین سرعت اجرای آن ۱۲ برابر بیشتر از سقف های معمولی مانند دال بتنی و تیرچه بلوکی باشد. استفاده از ورق های گالوانیزه در سقف های عرشه فولادی باعث می شود که به طور غریزی سطحی یکپارچه و هموار داشته باشد و از طرفی بعد از آن نیاز به کف سازی و پوکه ریزی نباشد.