وزن مخصوص آهن

وزن مخصوص آهن در این مقاله از شرکت سپاهان فولاد بررسی و بیان شده و قصد داریم اطلاعاتی را در خصوص آن در اختیار شما قرار دهیم. اما قبل از همه چیز بگذارید که به صورت مختصر با هم بررسی کنیم که وزن مخصوص آهن چیست:

  • نسبت وزن هر ماده به حجم آن را وزن‌مخصوص میگویند، فرمول به دست آوردن وزن مخصوص آهن به این صورت است که چگالی آهن را در میزان شتابی که جاذبه برای جسم ایجاد می کنند ضرب می کنیم.

نکته ای که در این خصوص لازم است بدانید تفاوت بین وزن مخصوص و چگالی آهن می باشد؛ به زبان ساده می‌توان گفت که چگالی هر ماده مستقل از شتاب گرانشی زمین حساب می شود اما وزن مخصوص یک ماده در سطح زمین و در سطح ماه که جاذبه متفاوتی دارد،متفاوت است.

فرمول محاسبه وزن آهن آلات

فرمول محاسبه وزن آهن آلات زمانی به درد شما می‌خورد که قصد محاسبه وزن کلی سازه داشته باشید. همچنین مشخص کردن اینکه آیا مقدار آهن مورد نظر را میتوان با ماشینهای مختلف حمل کرد یا خیر زیرا در پایان به دست آوردن وزن آهن برای محاسبات بودجه بسیار مهم و تاثیرگذار است. فرمول محاسبه وزن آهن آلات بسیار ساده است و شما برای به دست آوردن وزن هر گونه آهنی فقط کافیست که حجم آهن مورد نظر را در وزن مخصوص آهن ضرب کنید. در این فرمول، وزن مخصوص آهن مقدار ۷.۸۵ کیلوگرم بر دسی متر مربع در نظر گرفته می‌شود که معمولا آن را به مقدار تقریبی ۸ باید در نظر گرفت. عنصر دیگری که در این فرمول مورد استفاده قرار می گیرد حجم می باشد. برای محاسبه حجم نیز سطح مقطع یک جسم آهنی باید در طول و عرض آن ضرب شود. از نتیجه می توان گفت که فرمول نهایی محاسبه وزن آهن آلات به صورت زیر است:

  • وزن= وزن مخصوص × سطح مقطع یا همان ضخامت قطعه آهنی × طول × عرض

وزن مخصوص آهن چقدر است؟ 

محاسبه وزن آهن 

محاسبه وزن آهن به صورت دقیق و بسیار کاربردی به این صورت است که مقدار دقیق وزن مخصوص آهن را در حجم یک قطعه آهنی ضرب کنید. نکته‌ای که در این میان باید به یاد داشته باشید این است که برای محصولات مختلف، مقادیر مختلفی در نظر گرفته می شود، به همین صورت است که برای بالا بردن دقت و در اختیار داشتن اطلاعات درست، از جدول محاسبه وزن آهن استفاده می‌شود. به این صورت که می توانند اندازه مورد نظر برای محصول مورد نظر خود را از جدول پیدا کرده روایت یک نسبت و تناسب درست وزن دقیق و صحیح آهن را مشخص کنند.

چگالی آهن

چگالی آهن که به آن دانسیته آهن یا جرم حجمی آهن نیز گفته می شود، یکی از پارامترهای مربوط به محاسبه موارد مختلف در خصوص است. برای به دست آوردن چگالی هر جسم باید جرم آن جسم را تقسیم بر حجمش کنیم که این مورد برای آهن نیز دقیقا صدق می کند. واحد چگالی آهن و به طور کلی چگالی هر جسم دیگری، معمولاً کیلوگرم بر متر مکعب می باشد؛ از خود این واحد می توانیم بفهمیم که وقتی صحبت از جرم حجمی می‌کنیم، منظورمان چیست. نکته دیگری که باید در مورد چگالی هر جسمی در نظر داشته باشید این است که چگالی یک ماده با تغییرات دما فشار و قدرت جاذبه تغییر می‌کند. البته گفتنی است که تاثیرات به وجود آمده در اثر تغییرات دما و فشار، بیشتر روی گازها مشاهده می شود. 

محاسبه وزن آهن آلات

محاسبه وزن آهن آلات به این دلیل برای مشتریان مهم است که وقتی کسی قصد ساختن فوندانسیون آهنی را داشته باشد و از آهن‌آلاتی مانند تیرآهن، پروفیل، قوطی و میلگرد و… را داشته باشد، باید بتواند در همه مراحل و وزن کلی سازه آهنی خود را محاسبه کند. محاسبات از طریق فرمولی که در قسمت های قبل گفتیم انجام میشود. نکته مهمی که در محاسبه وزن آهن آلات این است که: وزن مخصوص تمامی آهن آلات تقریبا مشابه با هم است و بین ۷.۸۵ تا ۸ در نظر گرفته می‌شود. اما چیزی که بیشتر از همه در نمونه های مختلف آهن آلات تغییر می کند، شکل ظاهری آهن آلاتی است که در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و همین باعث تغییر کردن فرمول محاسبه حجم آن ها می شود.

محاسبه وزن ورق آهن

محاسبه وزن ورق آهن بسیار راحت می باشد، ورق های آهنی هستند. محاسبه وزن ورق آهن به طور کلی به دو صورت انجام می گیرد که در ادامه توضیح مختصری را در خصوص هر کدام از این روشها در اختیار شما قرار می دهیم:

  • استفاده از فرمول محاسبه وزن ورق آهن: فرمول محاسبه وزن ورق آهن همان فرمولی است که در ابتدای این مقاله آن را بررسی کردیم. این فرمول محاسباتی برای به دست آوردن وزن ورق آهن عبارت است از حاصل ضرب وزن مخصوص ورق آهن در ضخامت در طول ضربدر عرض. در ضمن در این فرمول وزن مخصوص ورق آهن هم اندازه با انواع دیگر آهن، یعنی ۸ در نظر گرفته می شود.
  • استفاده از جدول وزن ورق آهن: یکی از روش‌های بسیار ساده برای محاسبه وزن ورق آهن، استفاده از جداولی است که وزن ورق های آهنی را در ضخامت ها و ابعاد مختلف ثبت کرده و با استفاده از جدول شما می توانید با یک نسبت و تناسب بندی ساده وزن ورق آهنی که در اختیار دارید را به دست بیاورید.

iron specific weight 1 

فرمول محاسبه وزن استوانه

فرمول محاسبه وزن استوانه بیشترین کاربرد را در محاسبه وزن میلگرد برای شما خواهد داشت. به طور کلی دو راه برای محاسبه وزن استوانه در پیش روی شما قرار دارد که در ادامه آن ها را به صورت مختصر با هم بررسی می‌کنیم.

  • روش اول برای محاسبه وزن میلگرد به این صورت است که شما وزن مخصوص میلگرد را در حجم آن ضرب می کنید. موضوعی که در اینجا بسیار اهمیت دارد این است که حجم میلگرد به دلیل سطح مقطع استوانه ای آن شکل متفاوت تری نسبت به سایر سازه های آهنی به دست می آید. به همین دلیل فرمول محاسبه وزنه میلگرد و هر آهنی به شکل استوانه، به صورت زیر است: 

۱۰۰۰÷(طول×شعاع×شعاع×۳.۱۴× ۷.۸۶) 

  • استفاده از جدول های مربوط به وزن میلگرد: این جدول ها به صورت کاملا ساده این اطلاعات را در اختیار شما قرار داده است که چه سایز میلگردی در طول مشخص چه وزنی دارد.

نحوه محاسبه آهن آلات ساختمان

نحوه محاسبه آهن آلات ساختمان توسط پیمانکاران تشریح می گردد.به عبارتی دیگر مهندسانی که در زمینه ساخت و ساز فعالیت دارند، باید بتوانند با استفاده از محاسبات سرانگشتی یک تقریب مناسبی از آهن مورد نیاز در ساختمان را به دست بیاورند. شاید به نظرتان این مورد بسیار پیچیده می آید ولی زمانی که شغل شما این باشد و لازم داشته باشید که چنین محاسباتی را انجام دهید، راه برای شما بسیار هموار خواهد شد. دلیل اینکه محاسبه آهن آلات ساختمان را ساده جلوه می دهیم این است که امروزه تقریبا برای هر قسمت از ساختمان فرمولهای بسیار ساده و حساب های به اصطلاح سرانگشتی وجود دارد که می‌تواند میزان تقریبی آهن مورد نیاز در این قسمت ساختمان را به شما نشان دهد.