آیا قیمت میلگرد کاهش می یابد

وضعیت بازار میلگرد در سال 97 دارای رکود شدیدی بود و این  رکود در اوایل سال 98 هم ادامه داشت. حداقل قیمت هایی که از خرده فروشان و به زبان ساده از کف بازار به گوش می رسد 4850 تا نهایتا 5150 تومان است، همچنین شنیده می شود که برخی افزایش قیمت ها از 20 تومان تا 100 تومان به ازای هر کیلوگرم می باشند. این وضعیت بازار تا حد زیادی به دلیل عدم عرضه آهن به بازار و از طرفی کم شدن تقاضا برای آهن آلات و به خصوص میلگرد است. یکی از سوالاتی که در بازار کنونی ذهن ها مشغول کرده این است که آیا قیمت میلگرد کاهش می یابد یا این که این رکود باز هم ماندگار می شود و این روند منفی باز هم تکرار خواهد شد؟ در این مطلب از سپاهان فولاد به این سوالات پاسخ خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

آیا امیدی به کاهش قیمت میلگرد هست؟

اولین موردی که در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم این است که هر افزایش و یا کاهش قیمتی در بازار میلگرد باید به دلیلی اتفاق بیافتد و به زبان دیگر، تغییر در این بازار نیازمند محرک و توجیه است و هرگز بدون دلیل قیمت ها بالا یا پایین نخواهند رفت. پس هر گاه خبری در خصوص کاهش قیمت میلگرد شنیدید، قبل از همه چیز به  دنبال دلیل این  اتفاق باشید. در صورتی که دلیل قانع کننده و محکمی در این خصوص نباشد بدون شک این خبر دروغ است!

 آینده بازار میلگرد

بازار میلگرد در چه وضعیتی قرار دارد؟

با توجه به وضعیتی که این روز ها بر بازار حاکم است و شرایط خاصی در خصوص نرخ  ارز،قیمت آهن آلات در بازار جهانی و معاملاتی که در بازار بورس انجام می شوند. همچنین با توجه به قیمت شمش آهن که حدود 4400 تومان است و با در نظر گرفتن 11 درصد تلفات در قسمت نورد برای تولید میلگرد؛ قیمت میلگرد که در حدود 4800 تا 5200 تومان باشد، در حال حاضر کاملا منطقی به نظر می رسد. اما در طولانی مدت این نرخ ها نمی تواند باقی بماند، به خصوص در بازار کنونی که خرید های آهن آلات بیشتر به به صورت هیجانی و با هدف انبار کردن است و ثابت ماندن این بازار دور از ذهن می باشد. از طرفی دلال ها و کسانی که میلگرد انبار کرده اند، دچار دپوی مازاد شده اند و در انتظار تثبیت بازار فعلی و پیدا کردن زمان مناسب برای تزریق میلگرد در بازار هستند. این حجم از خرید به منظور تزریق دوباره در بازار جزء تقاضا محسوب نمی شود، چرا که دوباره به بازار باز می گردد و تقاضا های واقعی را ارضا می کند. البته این حجم از خرید به همراه عرضه های سهمیه بندی شده فولادسازان در روزها و هفته های پیش رو، تقریبا این پیام را می رساند که رکود دوباره برای بازار در راه است. به خصوص الان که امکان تجارت آهن الات و میلگرد در سطح  بین المللی وجود ندارد.

انبار میلگرد

از سوی دیگر در اسفند ماه سال گذشته مقدار زیادی میلگرد به  صورت امانی به عنوان تقاضای واقعی خریداری شده است و آن مقدار هم در انبار ها دپو شده و این یعنی تقاضای مصرف در ماه های پیش رو توسط دلال ها و کسانی که میلگرد را دپو کرده اند تامین می شود. در چنین شرایطی شاهد رکود دوباره بازار و ایجاد شدن مشکل در بخش تولید میلگرد خواهیم بود که اصلا خبر خوبی نیست.یکی از دلایلی که باعث افزایش انبار کردن آهن توسط فروشندگان شود این بوده که نگهداری سرمایه به صورت پول نقد در ماه های اخیر برای سرمایه گذاران کاری اشتباه بوده و از طرفی در چنین شرایطی بازار آهن یکی از محل های مطمئن برای سرمایه گذاری است.

شما می توانید انواع فولاد و ورق تولیدی از شرکت های مختلفی مانند فولاد تاراز، فولاد اکسین خزستان، هفت الماس و ... را در سایت فولاد سپاهان مشاهده و با هم مقایسه نمایید.