پیش بینی قیمت آهن در روزهای آینده

برای پیش بینی قیمت آهن در روزهای آینده و بررسی بازار برای سال 98 باید ابتدا وضعیت بازار در مدت اخیر را مورد بررسی قرار دهیم. اولین بحرانی که بازار آهن در مدت اخیر با آن مواجه شد، کاهش تقاضا در فروردین 97 بود و همین موضوع تا مدتی باعث رکود بازار آهن شد. مدتی بعد سیاست هایی که برای عرضه آهن در پیش گرفته شد با عرضه آهن به صورت امانی باعث شد که بازار ابتدا برای مدت کوتاهی رونق پیدا کند، اما خریداران دراین شرایط مشتریان واقعی آهن نبودند و اکثر آن ها آهن را به منظور دپو و انبار کردن خریداری کردند و همین باعث شد بعد از این اتفاق بازار آهن دچار رکود شدیدتری شود. متاسفانه اتفاقات بد برای بازار آهن تمام نشد و افزایش ناگهانی نرخ دلار، بالا رفتن قیمت طلا و سکه باعث اوج گرفتن قیمت آهن در بازار شد و میزان تقاضای داخلی باز هم کمتر شد. از سوی دیگر تحریم های اخیر باعث شده تا تجارت آهن نیز رونق خاصی نداشته باشد و این رکود طولانی مدت تولید کنندگان آهن کشور را تحت تاثیر بگذارد.

قیمت تیر آهن H

وضعیت بازار آهن چطور است؟

بازار امروز آهن دچار مشکلات فراوانی است که در ادامه اصلی ترین این مشکلات را با هم بررسی کرده و سپس به سراغ ارائه راهکار هایی در این خصوص می رویم:

 • بلاتکلیفی مصرف کنندگان و امید آن ها به تزریق آهن ارزان قیمت به بازار
 • کمبود بعضی از محصولات مانند تیر آهن ذوبی به دلیل مسدود شدن برخی شرکت های عرضه آهن آلات
 • ترس و واهمه فروشندگان از خالی شدن انبار ها در صورت ادامه داشتن رکود
 • سردرگمی و بلاتکلیفی فعالان این حوزه
 • انبار شدن آهن در توسط دلال ها برای کنترل قیمت

 

راهکار برای حل مشکلات بازار آهن در سال 98

 • جلوگیری از عرضه محصول نهایی در بورس، به این صورت که: سهامی شرکت های مختلف را مورد نظارت دقیق قرار دهیم، این نظارت کمک می کند که تولید کنندگان آهن در بخش خصوصی نتوانند فروش های خود را به صورت خودسرانه انجام دهند و انبارهای دلال ها را پر کنند.
 • فولاد سازان و تولید کنندگان در حوزه آهن آلات را ملزم به تغذیه بازار داخل کنند.
 • نظارت های اساسی روی قیمت شمش انجام شود، چرا که مشاهدات نشان دهنده این است که قیمت شمش آهن در حال حاضر به صورت غیر اصولی بالاست و دقیقا همین یکی از دلایل مشکلات سیاست گذاری های این بخش است. نرخ شمش آهن باید 20 درصد بیشتر از نرخ قراضه باشد و نمایندگانی از حوزه های خصوصی و دولتی و همچنین نماینده و ناظر دولت روی این سیستم قیمت گذاری نظارت داشته باشند.
 • به جای محاسبه نرخ شمش با بازار ارز و بازار جهانی آهن، این نرخ را با فرمولی که برای تعیین نرخ بوسیله قیمت قراضه است باید محاسبه کرد.
 • برای بهبود بازار فولاد که بخش زیادی از تولید کنندگان آن در حوزه خصوصی می باشند و مواد اولیه آن ها قراضه آهن است، به نرخ ضایعات و قراضه نظارت شود.
 • دستور العمل های کلی برای تنظیم بازار فولاد روی بازار داخل تمرکز داشته باشد.

البته این نکته مهم را به یاد داشته باشید که تا وقتی انجام دهنده ای برای این راهکار ها نباشد هیچ ارزش نخواهند داشت و بازار آهن نیز به همین صورت خواهد ماند.

 قیمت میلگرد و آهن در 98

سرنوشت بازار آهن در سال 98 چه خواهد شد؟

صد البته نمی توان به صورت 100 درصد در این خصوص نظر قطعی داد، اما نظرات کارشناسان ما در سپاهان فولاد نشان دهنده این است که اگر در سال 98 تقاضا برای آهن الات بالا رفت، حجم زیاد آهن انبار شده توسط دلال ها به بازار تزریق می شود و تا حد زیادی نیاز مشتریان را تامین می کند و همین باعث آسیب دیدن تولید کنندگان و عرضه کنندگان آهن خواهد شد، که این موضوع ممکن است باعث تشدید رکود شود، چرا که عدم توانایی صادر کردن آهن به خارج از کشور مشکلاتی را در بخش تولید به وجود آورده است. همچنین ممکن است این رکود زمان طولانی تری طول بکشد و باعث شود که تا قبل از رکود بازار آهن در فصل های سرد سال هیچ اتفاق خوبی رخ ندهند و از طرفی این رکود روز به روز بدتر شود. البته در پایان باز هم تکرارمیکنیم که تنظیم هوشمندانه دستورالعمل ها و نظارت روی اجرای آنها توسط همه فعالان در عرصه آن باعث می شود که این بحران ها پشت سر گذاشته شود.