تاثیر افزایش قیمت آهن بر مسکن

موضوع افزایش قیمت آهن که خود به دلایل مختلفی اتفاق افتاده، تاثیر زیادی روی بازار مسکن داشته. همچنین از آنجایی که بیشترین مورد مصرف آهن آلات در ایران، در ساختمان سازی می باشد؛ این افزایش قیمت بیشتر از همه خود را در ساختمان سازی نشان داده است. به گفته رئیس اتحادیه آهن فروشان بازار آهن در حال خارج شدن از دوران رکود است، اما از طرفی هیچ اثری از رونق در این بازار دیده نمی شود.

گرانی مسکن به دلیل افزایش قیمت آهن

بازار مسکن در چند سال اخیر رکود شدیدی داشته است و تقریبا می توان گفت که گرانی مسکن یک مشکل قدیمی است؛ اما چیزی که در این میان باعث شده توجه به تاثیر گرانی آهن آلات روی افزایش قیمت مسکن بیشتر شود این بوده که از سال 97 و رکود اقتصادی شدیدی که اتفاق افتاد قیمت مصالح ساختمانی و آهن الات افزایش شدیدی را در پی داشت و باعث شد که اجاره ها و قیمت ساختمان ها به طرز غیر عاقلانه ای افزایش پیدا کند. واسطه گری یا همان دلالی و کنترل نداشتن روی فعالیت های صنف های فعال در زمینه فروش آهن باعث افزایش قیمت آن در بازار شده است و خبر بد اینجاست که این افزایش قیمت در سال 97 و اوایل 98 به  دلیل گرانی آهن آلات نیست. تحلیل ها نشان دهنده این است که تاثیرات قیمت آهن روی قیمت مسکن مانند شرایط فعلی به  صورت ناگهانی اتفاق نمی افتاد و نیاز به گذر زمانی در حد یک سال و نیم تا 2 سال دارد. پس می توان گفت که افزایش قیمت آهن در دو سال پیش، یعنی سال 96 باعث شده است که امروزه شاهد افزایش قیمت مسکن باشیم.
از دیگر مواردی که باعث افزایش نرخ مسکن بین 10 تا 15 درصد شده است می توان به مسائل مالی و سیاست‌های دولت، ارائه وام مسکن و نیز کاهش نرخ بهره بانکی برای دادن تسهیلات بهتر به مردم اشاره کرد.

استفاده از آهن در ساختمان

افزایش نرخ مسکن به دلیل بالا رفتن قیمت مصالح

یکی دیگر از مواردی که باعث شده این روز ها شاهد افزایش نرخ مسکن در ایران باشیم این است که قیمت سایر مصالح ساختمانی افزایش چشمگیری داشته است. به زبان ساده تر گچ، آهک، سیمان و سایر مصالحی که از از ابتدا تا انتهای روند ساخت یک خانه مورد استفاده قرار می گیرند افزایش قیمت داشته اند. از طرفی اجناسی که از خارج از کشور وارد می شوند، مانند شیرآلات مارک خارجی صنایع چوبی با کیفیت، پوشش هایی مانند کاغذ دیواری، انواع چوب و... که با بالا رفتن نرخ ارز، قیمتشان چند برابر قیمت قبل شده؛ باعث شده اند که این چنین شاهد افزایش قیمت ساختمان شویم. البته باید در این خصوص نکته دیگری را گفت که: افزایش نرخ ارز روی موارد گفته شده به صورت مستقیم و روی مواردی دیگر مانند قیمت آهن، مصالح ساختمانی، کاشی و سرامیک و... به صورت غیر مستقیم تاثیر می گذارد. چرا که قسمت زیادی از موارد استفاده شده برای تولید، بسته بندی، حمل و نقل و استفاده از این مصالح از کشور های دیگر وارد می شوند.
افزایش قیمت ورق آهن و سایر صالح ساختمانی مانند سیمان، گچ، آهک، کاشی و سرامیک و... که دلایل اصلی افزایش نرخ مسکن می باشند، تقریبا دلایل مشابهی دارند. این افزایش قیمت به دلیل انبار کردن مصالح و منتظر ماندن برای فروش با قیمت بیشتر بوده است! یعنی تعداد محدودی که قدرت بیشتری در صنایع آهن و سایر مصالح ساختمانی دارد، مصالح را با قیمت پایین خریداری کرده، به انبار فرستاده و منتظر این هستند که با افزایش قیمت دوباره موجودی انبارهای خود را به قیمت بسیار بالاتر به مشتریان بفروشند. این که ما امروز شاهد افزایش این گونه دلالی ها هستیم، بی شک به علت عدم نظارت اتحادیه های صنفی بر چنین تخلف هایی است که توسط برخی از واحدها انجام می شود و در پایان باید گفت که این مشکلات با نظارت صحیح و مدیریت اصولی حل شدنی است و در صورتی که هیچ قدمی برای حل این مشکلات برداشته نشود، بازار آهن و سایر مصالح ساختمانی دچار رکود بسیار شدیدی خواهد شد.