نمودار قیمت آهن آلات

بر اساس گفته های بعضی از خریداران در بازار، علت اصلی افزایش قیمت آهن در این روزها این بوده که دولت در تلاش است با افزایش قیمت آهن بخشی از کسری بودجه خود را تامین کند، البته در نظر داشته باشید که صحت این حرف ها بر عهده فردی است که آن ها را می زند و برای ما این اخبار، شایعه پراکنی هایی است که می تواند غلط باشد. اما اگر این شایعات درست باشد و دولت برای تامین بوده خود این کار را کرده است، می توان امیدوار بود که نمودار قیمت آهن در سال 98 می تواند یک روند نزولی پیش رو داشته باشد و دقیقا همین نکته باعث امیدواری افراد فعال در بازار آهن شده است.
اما کارشناسان و متخصصان حوزه آهن آلات بر این باورند که این رکود فعلی و روند منفی که نمودار قیمت آهن  در پیش گرفته، ریشه  در مدیریت غلط، مشکلات بین المللی، سودجویی دلال های داخلی و... دارد که در این مطلب از سپاهان فولاد بیشتر در مودر آن صحبت می کنیم.

 

نمودار قیمت آهن 97

برای بررسی بهتر و پیش بینی قیمت آهن در سال 98 ابتدا باید نمودار قیمت آهن را در سال گذشته مورد بررسی قرار دهیم، چرا رکود بازار در سال گذشته به صورتی بود که باعث شد ضربه های شدیدی به  بازار وارد شود. دلایل اصلی رکود سال قبل یعنی سال 97 که باعث شده است که تا اوایل سال جدید بازار وضعیت خوبی نداشته باشد و از طرفی آینده واضحی برای این بازار پیش بینی نمی شود.

  • اولین مشکلی که گریبانگیر بازار آهن کشور شده عدم مدیریت و نظارت روی واحد های صنفی خصوصی است، چرا که این شرکت ها با سودجویی در حال خراب کردن بازار کلی هستند.
  • کم شدن تقاضا آهن به دلیل رکود بازار مسکن. البته این رکود نیز به خودی خود تا بخشی مربوط به بازار آهن است و بخش دیگر آن به دلیل افزایش قیمت مصالح می باشد.
  • بالا رفتن قیمت دلار باعث شده که هزینه های جانبی تولید کنندگان آهن برای تهیه بعضی از مواد اولیه، قطعات و... که در داخل کشور تولید نمی شود به مشکل بر بخورند.
  • عدم توانایی صادر کردن آهن آلات به دیل تحریم های پیش رو باعث شده است که علاوه بر بازار داخل، بازار بیرون از کشور را نیز از دست بدهیم.
  • انبار شدن و به اصطلاح دپو شدن آهن آلات توسط دلال ها و افراد سودجو.

در تصویر زیر شما نمودار قیمت آهن آلات سال 97 بین ماه های آبان و اسفند می بینید.

 نمودار قیمت میلگرد سال 97

تحلیل نمودار قیمت آهن آلات

در این قسمت قصد داریم به پیش بینی بازار آهن سال 98 با استفاده از آمار و ارقام سال 97 بپردازیم. نمودار بالا که در اختیار شما قرار دادیم فقط بخشی از بازار پر فراز و نشیب ایران را نشان داده است، ولی این روند نکته مهمی را به ما نشان می دهد، و آن هم این است که تا تثبیت بازار و از بین رفتن این نوسانات غیر منطقی بهتر است که تصمیم عجولانه ای نگیرید.
از طرفی در بازه زمانی که قیمت آهن کاهش ناگهانی داشته و در نمودار می بینید و همچنین در اسفند ماه 97 مقادیر زیادی آهن توسط افرادی که قصد انبار کردن  آهن و تزریق آن در بازار در زمان مناسب را دارند، خریداری شده است. این کار باعث می شود که در صورت بالا رفتن تقاضای داخلی دلال ها سود کنند و از سوی دیگر تولید کنندگان و سایر فعالین قانونی این حوزه ضرر کنند. که این موضوع باعث بروز رکود بیشتری خواهد شد و از طرفی نیاز ها را تا مدتی تامین خواهد کرد.
در این میان اتفاق ناگوار بعدی این است که بازار وارد رکود فصل سرما می شود و دوباره رکودی نه چندان شدید، ولی طولانی را بازار آهن تجربه خواهد کرد.
در پایان این موضوع بسیار مهم را باید خدمت شما عرض کنیم که وضعیت کنونی هر چقدر هم بد باشد؛ با مدیریت صحیح، نظارت روی شرکت های خصوصی توزیع و تولید آهن آلات و برخورد با افراد متخلف می توان این مشکلات را حل کرد. پس به این صورت می توان نتیجه گرفت که سیاست گذاری ها و بخشنامه های تنظیم شده برای فروش در این زمینه بسیار مهم هستند.