جدول وزن ورق گالوانیزه

جدول وزن ورق گالوانیزه در این پست شرح و توضیح داده خواهد شد. گالوانیزه ورق آهنی است که باروی پوشانده شده است و به این صورت اگر پوشش روی آن‌هم شکستگی پیدا کند از زنگ زدن در امان می‌ماند. ماهیت آهن گالوانیزه به این صورت است که به این آهن و روی عملیات پلی الکتروشیمیایی انجام می‌شود که در آن آهن آند و روی به‌عنوان کاتد در نظر گرفته‌شده. از آهن گالوانیزه برای ساخت لوازمی مثل لوله بخاری، کانال های مربوط به کولر، کابینت های آشپزخانه، لوله‌های آب، سقف های شیروانی و به طور کلی هر جایی که احتمال زنگ زدگی و خوردگی و هم وجود دارد استفاده می شود. در کارخانه‌های مختلف ورق گالوانیزه به شکل کلی تولید می‌شود: ورق های تولید شده با فرم رولی یا ورقهای گالوانیزه.

وزن ورق گالوانیزه

وزن ورق گالوانیزه ارتباط مستقیم با ضخامت و اندازه ورق های تولید شده دارد. البته در این میان نباید از جنس ورق و آلیاژهای مورد استفاده در فولاد غافل شد چرا که شرکت های مختلف از ترکیبات آلیاژی مختلفی برای ساخت محصولات خود استفاده می کنند. ورقهای رول گالوانیزه با ضخامت هایی بین ۱۸ صدم میلی متر تا ۶ میلیمتر و با عرض های ۱۰۰ سانتی متر ۱۲۵ سانتی متر تولید می شود. وجود چنین استانداردهایی که تولیدات را در دسته بندی های مختلف و مشخص قرار می دهد باعث شده که ما بتوانیم بگوییم که وزن یک رول ورق گالوانیزه معمولاً بین ۵ تا ۷ تن می باشد.

وزن مخصوص ورق گالوانیزه

وزن مخصوص ورق گالوانیزه تقریباً با وزن مخصوص آهن یکی در نظر گرفته می شود و برای محاسبات مربوط به وزن ورق گالوانیزه که در انتهای این مطلب را می‌پردازیم، از آن استفاده می شود. دانستن این پارامتر در بازار رقابتی امروز که کلاهبرداران بسیار زیادی می بینیم به شما کمک می کند که بخشی از این محاسبات را خودتان انجام دهید و تا حد زیادی از آسیب هایی که ممکن است از طریق کلاهبرداران افراد سودجو به شما برسد جلوگیری کنید. وزن مخصوص ورق گالوانیزه همان چگالی گالوانیزه می باشد که وزن مشخص شده مقدار معینی از این محصول گفته می‌شود. در قسمت بعد در مورد چگالی گالوانیزه صحبت می کنیم.

چگالی ورق گالوانیزه

چگالی ورق گالوانیزه مانند سایر ورق های فولادی ۷.۸۵ در نظر گرفته می شود، البته در بعضی موارد نیز متخصصان پیشنهاد می‌کند که برای ورق های گالوانیزه ایرانی از مقدار چگالی ۸ در فرمول ها استفاده کنید. نکته ای که در مورد چگالی ورق گالوانیزه باید در نظر داشته باشید این است که چگالی در تمام ورق ها با تمام ابعاد یکی است، به همین دلیل گفته می‌شود که وزن ورق گالوانیزه بستگی به اندازه و به خصوص ضخامت آن دارد، به همین سادگی! از آنجایی که ورق های گالوانیزه در اندازه ها و بر طبق استانداردهای مشخص ساخته می شوند، برای مشخص کردن وزن گالوانیزه شما میتوانید از جدول هایی که برای این کار در نظر گرفته‌شده استفاده کنید.

وزن ورق گالوانیزه ذوزنقه ای

وزن ورق گالوانیزه ذوزنقه ای دقیقاً به همان روشی که وزن ورق های گالوانیزه عادی محاسبه می شود، محاسبه می گردد. برای آنهایی که نمی دانند باید این مسئله را عرض کنیم که ورق گالوانیزه ذوزنقه ای فرم خاصی از ورق گالوانیزه است که آن ها را به شکل مربع یا مستطیل خم کرده و در هر طولی که مشتری خواست، در اختیار او قرار می دهند. چراکه این ورق ها محدودیت طولی ندارد تا جایی که رول ادامه داشته باشد می توان این ورق را با طول دلخواه تولید کرد، عرض این ورق ها ثابت می باشد. این ورق ها بیشترین کاربرد را برای استفاده در سقفهای شیروانی، سوله های صنعتی، سوله های ورزشی و… دارد؛ همچنین بهتر است بدانید که این ورق ها را به دو صورت ساده و رنگی وارد بازار می‌کنند.

 ورق گالوانیزه ذوزنقه‌ای

وزن هر متر مربع ورق گالوانیزه

وزن هر متر مربع ورق گالوانیزه را  شما می توانید با استفاده از جدول زیر به راحتی محاسبه کنید.

طول ورق گالوانیزه بر حسب میلیمتر

عرض ورق گالوانیزه بر حسب میلیمتر

ضخامت ورق گالوانیزه  بر حسب صدم میلیمتر

وزن بر حسب کیلوگرم

1000

1000

30

4.8

1000

1000

30

6.4

1000

1000

50

8

2000

1000

60

9.6

2000

1000

70

11.2

2000

1000

80

12.8

2000

1000

90

14.4

2000

1000

100

16

2000

2000

125

20

2000

1000

150

24

2000

1000

200

32

2500

1250

30

7.5

2500

1250

30

7.5

محاسبه وزن ورق گالوانیزه

محاسبه وزن ورق گالوانیزه براساس فرمول زیر است:

وزن ورق گالوانیزه = طول ورق گالوانیزه بر حسب میلی‌متر * عرض ورق بر حسب میلی‌متر * ضخامت ورق بر حسب میلی‌متر * عدد چگالی آهن/1000

در فرمول بالا تقسیم شدن بر هزار برای زمانی است که اندازه ها بر حسب میلی‌متر باشد، در صورتی که اندازه های مورد نظر شما بر حسب متر بود، دیگر نیازی به جایگذاری عدد 1000 نخواهید داشت. همچنین باز هم این موضوع بسیار مهم را در نظر داشته باشید که عدد چگالی آهن 7.85 است که بهتر است به جای آن از عدد 8 استفاده کنید تا وزن به دست آمده برای شما دقیق‌تر باشد. روش بعدی برای محاسبه وزن ورق گالوانیزه این است که از جدولی که در بخش بالا در اختیارتان  قرار داده ایم استفاده کنید و به این صورت وزن ورق گالوانیزه موردنظرتان را به دست بیاورید.

ورق گالوانیزه موجدار

وزن مخصوص ورق گالوانیزه موجدار

وزن مخصوص ورق گالوانیزه موجدار و یا نمونه های مختلف گالوانیزه، وزن مخصوص یا چگالی گالوانیزه معمولی هیچ تفاوتی ندارد. البته این موضوع را باید به یاد داشته باشید که تفاوت قیمت این گالوانیزه های با نمونه های معمولی کاملاً منطقی است، چرا که هزینه عملیات خم کاری ورق گالوانیزه معمولی به این ورق ها اضافه می شود. همچنین بیشتر این  ورق های موجدار یا ذوزنقه ای شکل یا ... با تنوع رنگ بالاتری وارد بازار می شوند که این موضوع به‌عنوان یک  مزیت کلیدی در نظر گرفته‌شده و باعث بالا رفتن میزان تقاضا برای این محصولات شده است.