تاثیر دلار بر قیمت میلگرد

افزایش قیمت میلگرد و سایر آهن آلات به دلیل افزایش قیمت دلار و نوسانات ارزی کشور یکی از موضوعاتی است که شاید برای برخی افراد نامفهوم باشد، به همین دلیل در این مطلب سپاهان فولاد قصد داریم بررسی کنیم که چطور نوسانات نرخ ارز و قیمت دلار باعث افزایش قیمت میلگرد می شود و از طرفی به این موضوع بپردازیم که این تاثیر تا چه حدی است.

 

آیا افزایش قیمت دلار بر قیمت میلگرد تاثیر دارد؟

اول از همه بگذارید این نکته مهم را یاد آور شویم که قیمت فرآورده های فولادی مختلف مانند ورق، تیر آهن و میلگرد؛ هر کدام به صورت مجزا از قیمت دلار و سایر عوامل موثر در قیمت آهن آلات تاثیر می گیرد. در این مقاله همانطور که گفتیم بیشتر روی تاثیر دلار بر قیمت میلگرد تمرکز داریم و به سوالات شما در این خصوص پاسخ خواهیم داد.
معمولا بازار جهانی میلگرد و سایر آهن آلات به این صورت است که با افزایش قیمت دلار، ارزش نفت پایین می آید و در نتیجه قیمت آهن آلاتی مانند میلگرد نیز کاهش پیدا خواهد کرد، اما موضوعی که باعث بهم ریخن این معادله می شود این است که معادله مشخصی در ایران وجود ندارد. یکی از مواردی که باعث پیچیده تر شدن اوضاع بازار میلگرد در ایران می شود این است که بیشتر سرمایه گذاری ها روی صنعت آهن در بازار بورس به وسیله نرخ ارز نیمایی یا ارز دولتی است و نوسانات بازار میلگرد از ارز آزاد تاثیر می گیرد. در ادامه مورد به مورد بررسی می کنیم که چرا قیمت آهن تولید شده در داخل کشور وابسته به دلار است!

افزایش قیمت ارز در ایران

تاثیر قیمت نفت و انرژی بر قیمت میلگرد

بررسی های انجام شده و مطالعات نشان می دهد که یک  رابطه مستقیم و یک طرفه بین قیمت نفت خام و قیمت میلگرد و سایر صنایع فولادی در جهان است. به زبان ساده تر قیمت نفت خام بدون وابستگی به هیچ عامل بیرونی تغییر می کند، اما قیمت میلگرد با افزایش قیمت نفت افزایش یافته و بالعکس. تاثیر مستقیم قیمت نفت برای تولید انرژی بین 15 تا 20 درصد است و همچنین تاثیرات غیر مستقیم قیمت نفت که باعث گرانی سوخت و بالا رفتن هزینه حمل و نقل می شود یکی از مواردی است که افزایش قیمت آهن آلات و میلگرد را در پی دارد.
حال در شرایط فعلی ما شاهد بالا رفتن نرخ ارز و بی ارزش شدن سوخت در داخل کشور شده ایم و همزمان فروش فرآورده هایی که به صنعت ایران مربوط بوده در بازار جهانی امکان پذیر نیست و همین موضوع باعث شده که میزان عرضه و تقاضای بازار داخلی به  هم ریخته و قیمت میلگرد افزایش یابد.

 

پایین آمدن ارزش پول کشور

در چنین شرایطی باید در جریان باشید که حتی قیمت ریال ایران کاهش شدیدی داشته، به عنوان مثال می توان وضعیت ماه های اخیر را مرور کرد و به این نتیجه رسید که افزایش دلار تاثیر زیادی بر افزایش قیمت همه وسایل دارد، به همین دلیل قیمت آهن افزایش پیدا می کند و از آنجایی که بیشتر مردم زیر خط فقر هستند، خرید مصالح ساختمانی، میلگرد و ... برای آن ها دشوار خواهد بود.

 

تاثیر قیمت مواد اولیه

به یاد داشته باشید که بخش زیادی از مواد اولیه ضروری برای تولید فرآورده های آهنی مانند میلگرد، وارداتی هستند و باید با دلار آن ها را خریداری کرد. این مواد اولیه شامل کاتالیزور ها، آلیاژ ها و ... می باشند و در ایران به تولید نمی رسند و باید بوسیله دلار و سایر ارز های رایج از سایر کشور ها خریداری شود.