وزن ورق آلومینیوم

وزن ورق آلومینیوم از مسائل مورد اهمیت در ساختمان سازی است. استفاده از ورق های آلومینیوم این روزها در ساخت قسمت‌های مختلف خانه بسیار رایج است و تقریبا می توان گفت که ساخت برخی از وسایل خانگی و همچنین قسمت هایی مانند در و پنجره این روزها بدون آلومینیوم امکان پذیر نیست. موضوعی که در این مطلب است سپاهان فولاد به آن می‌پردازیم، وزن ورق آلومینیوم است. اما قبل از آن بگذارید تا ببینید چه خصوصیاتی باعث شده که استفاده از آلومینیوم تا این حد رایج شود:

  • مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی
  • داشتن سطح صاف، براق و یکدست
  • انعطاف پذیری بالا و شکل پذیری مناسب
  • قیمت بهتر نسبت به سایر فلزات
  • وزن سبک

در ادامه با هم بررسی می‌کنیم که چگونه باید وزن ورق آلومینیوم را محاسبه کرد اطلاعاتی را در این خصوص با شما در میان می گذاریم. 

جدول وزن پروفیل آلومینیوم

جدول وزن پروفیل آلومینیوم را در ادامه این قسمت در اختیار شما قرار می دهیم تا بتوانید بدون نیاز به فرمول های پیچیده و محاسبات متعدد، وزن و سایر مشخصات مربوط به پروفیل های آلومینیومی استاندارد تولید شده را در اختیار داشته باشید. 

ابعاد  پروفیل بر حسب میلیمتر

ضخامت بر حسب میلیمتر

طول شاخه بر حسب متر

60*40

1.8

6

64*38

1.8

6

40*20

3

6

100*40

1.8

6


نکته ای که در خصوص این جدول در نظر داشته باشید این است با استفاده از مختصاتی که در آن میبینید و فرمولی که در ادامه در اختیار شما قرار می دهیم، وزن پروفیل های آلومنیومی را به دست بیاورید

محاسبه وزن ورق آلومینیوم

محاسبه وزن ورق آلومینیوم معمولاً کاربرد زیادی دارد چرا که شما وقتی قصد ساختن در پنجره و سایر مواردی که با رویانیان ساخته می‌شوند را دارید، قیمت مقدار آلومینیوم مصرف شده و دستمزد کسی که صنایع آلومینیوم مورد نیاز شما را ساخته است، براساس وزن آلومینیوم حساب می شود. یکی از راههای محاسبه وزن ورق آلومینیوم این است که از فرمولی که برای این کار در نظر گرفته شده استفاده کنید.

  • وزن ورق آلومینیوم= طول × عرض × وزن مخصوص آلومینیوم × ضخامت ورق

در فرمول بالا وزن مخصوص آلومینیوم، ۲.۶۶ قرار می گیرد چه در ادامه در مورد وزن مخصوص آلومینیوم بیشتر صحبت‌ خواهیم کرد

 ورق آلومینیوم

وزن مخصوص آلومینیوم

وزن مخصوص آلومینیوم برای درک بهتر وزن آلومینیوم به این صورت تعریف می گردد: «به نسبت وزن یک ماده به حجم آن وزن مخصوص میگویند، به زبان ساده تر وزن مخصوص هر جسم عبارت است از مقدار وزنی که در یک حجم مشخص دارد.» نکته‌ای که در این میان باید در نظر داشته باشید این است که چگالی هر ماده با وزن مخصوص آلومینیوم تفاوت دارد، به طور کلی می توان گفت تفاوت چگالی با وزن مخصوص به این صورت است که چگالی مواد به صورت مستقل از شتاب گرانشی محاسبه می‌شود در حالی که وزن مخصوص یک ماده از شتاب گرانشی تاثیر می گیرد و بنابراین یک قطعه آلومینیوم در ماه دارای وزن مخصوص متفاوتی نسبت به زمانی که در زمین است خواهد بود.

وزن مخصوص ورق آلومینیوم

وزن مخصوص ورق آلومینیوم و معمولاً با هود آلومینیوم یکسان در نظر گرفته می شود که این مقدار عبارت است از ۲.۶۶ که در مواردی آن را ۲.۷ نیز در نظر می گیرند. برای به دست آوردن وزن مخصوص هر ماده باید چگالی آن ماده را در شتاب جاذبه که برای زمین ۱۰ متر بر ثانیه می باشد ضرب کنیم. همچنین اگر قصد داشته باشید که برای جایگذاری چگالی در این فرمول مقدار آن را به دست بیاورید، باید جرم هر ماده را بر حجم آن تقسیم کنید تا جرم حجمی و چگالی آن به دست بیاید. رشته ای که در مورد تفاوت چگالی و وزن مخصوص باید بدانید این است که چگالی یک ماده با تغییرات فشار و دما تغییر می کند و این تغییرات در گازها بسیار بزرگ تر و قابل مشاهده تر از جامدات و مایعات می باشد.

وزن پروفیل آلومینیوم 

وزن پروفیل آلومینیوم

وزن پروفیل آلومینیوم را با استفاده از جدول وزن پروفیل آلومینیوم است  در ادامه این جدول را در اختیار شما قرار می دهیم، به دست می آید. البته باید در نظر داشته باشید که مقادیر مربوط به وزن نوشته شده در این جدول ممکن است تا ۵ درصد خطا داشته باشد.

طول ورق آلومینیومی بر حسب متر

عرض ورق آلومینیوم  بر حسب متر

ضخامت ورق آلومینیوم  (mm)

وزن مخصوص ورق آلومینیومی (kg)

2

1

0.4

2.2

2

1

0.5

2.7

2

1

0.6

3.3

2

1

0.7

3.8

2

1

0.8

4.4

2

1

0.9

4.9

2

1

1

5.4

2

1

1.25

6.8

2

                         1

1.5

8.1

2

1

2

11

2

1

3

16.5